Mühendislik Fakültesi; 2008 yılında 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa eklenen, EK MADDE 100’e göre kurulan Iğdır Üniversitesi bünyesinde açılmıştır.

   Fakültemiz: Bilgisayar, Çevre, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gıda, İnşaat, Makine Mühendisliği bölümleri ile eğitime imkan sunan toplamda 7 bölüm ve 8 laboratuvarı bünyesinde barındırmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans programı olmak üzere 4 bölümde; Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalları olmak üzere 3 Yüksek Lisans Programında ders verilmektedir. İkinci Öğretimde ise İnşaat Mühendisliği programı yer almaktadır. Fakültemizde eğitim dili Türkçe olup eğitim öğretim süresi 4 yıldır.

   Fakültemizin görevi, öğrencilerine temel, çağdaş ve bilimsel bilgiyi vermek yanında, onların yaratıcı yönlerini öne çıkararak mesleki gelişime açık bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. 

   Yabancı dil bilen öğrenciler için, akademik hareketlilik çerçevesinde bir akademik dönem yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak için kolaylıklar sağlanmıştır. Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler için tıklayınız.

Aktif Bölümler

Aktif Olmayan Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği

-Lisans

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Lisans

-Yüksek Lisans

Gıda Mühendisliği

-Lisans

-Yüksek Lisans

İnşaat Mühendisliği

-Lisans

-Yüksek Lisans

Makine Mühendisliği

-Lisans

  • Çevre Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği